ابیانه ( اصفهان)

اگه یه وقت قصد سفر به دیار گل و گلاب کردین بهتون پیشنهاد میکنم آبشار نیاسر و روستای ابیانه و همچنین امامزاده های معروف آقا علی عباس ( منطقه بادرود ) و سلطانعلی بن محمد باقر (منطقه مشهد اردحال) رو از دست ندین و صد البته اگه به صحن آقا سلطانعلی رفتین حتما به سر مزار شاعر بزرگ کشورمون سهراب سپهری (که اول اردیبهشت سالگردش بود) برید و فاتحه بخونید. راستی اگرم به شهر کاشان رفتین یه سر هم برید باغ فین و حموم معروفش و حتما از موزه داخل باغ هم دیدن کنید. 

و اما بریم سراغ ابیانه : از کاشان که بطرف اصفهان (اتوبان اصفهان-کاشان) میری یه صد ، صدو چند کیلومتری مونده به اصفهان (40 کیلومتری نطنز) به تابلو ابیانه و اقا علی عباس میرسی که وقتی داخل فرعی میری سمت راست به طرف ابیانه میره و یه دور برگردون هم داره که به سمت چپ جاده یعنی آقا علی عباس میره . از ابتدای جاده تا خود روستا 30 کیلومتر راهه که جاده باریک دوطرفه اش تعریف چندانی نداره ولی خب جای شکرش باقیه که حداقل یه آسفالت کج و کوله داره که البته با وجود خیل توریست های مشتاق از سراسر دنیا جای شرمساری داره .

روستای ابیانه توی یه منطقه فوق العاده خوش آب و هوا قرار گرفته و اطرافش هم کلی بناهای تاریخی و قلعه وجود داره و یه هتل خوشگل هم داره به سبک و رنگ خونه های اونجا که خیلی بامزه اس. روستا به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم میشه که بخش قدیمی اون تقریبا خالی از سکنه است و تبدیل شده به محلی واسه بازدید توریست ها ، من که جز تعدادی افراد سالخورده که به دست فروشی مشغول بودن فرد بومی دیگه ای ندیدم و البته زیاد هم از افراد غیر بومی خوششون نمیاد و برخوردشون زیاد دوستانه نیس.(البته این برداشت شخصی منه و شاید اشتباه میکنم)

ابیانه در گویش محلی ویونا ( بمعنای بیدستان ) خونده میشه و بلندترین منطقه مسکونی در کل کشوره . خونه ها و بناهای روستا متاثر از خاک منطقه به رنگ سرخه و بافت سنتی خیلی خوشگلی داره که خونه هاش و کوچه های تنگ و باریکش با اون زیرگذرهاش آدم رو یاد فیلمفارسی های قدیمی مث تنگسیر یا طوقی میندازه . شاید به جرات بتونم بگم توی اینهمه مسافرت هایی که رفتم روستایی ندیدم که اینهمه خونه های قدیمی با اون درب و پنجره های چوبی زیبا داشته باشه و البته به اینا اضافه کنید یه آتشکده (که البته بسته شده بود) ، چندتا زیارتگاه ، قلعه  و مساجد که همه به سبک دوره های قدیمی مختلف مث ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار ساخته شدن و طراوت خودشون رو با وجود بلایای طبیعی و غیر طبیعی هنوز که هنوزه حفظ کردن . ممکنه چیزی که باعث شده این خونه ها و بافت قدیمی روستا دست نخورده باقی بمونه ، دوری این روستا از شهرها و مناطق آباد دیگه باشه .

خب دوستان تعریف ها که زیاده ولی دیگه بقیه اش مث همیشه بمونه تا خودتون برید و از نزدیک ببینید. فقط توصیه آخر اینکه اگه یه وقت خواستید برید و عرقیات مصرفی خودتون رو از کاشان تهیه کنید سعی کنید به روستاهای اطراف نیاسر یا قمصر برید نه خودشون که عرقیات با غلظت و درصد بالاتر و بهتری گیرتون بیاد.

عکس ها به ترتیب : آبشار نیاسر - آرامگاه سهراب - گلابگیری سنتی - موزه فین کاشان - و چهارتای بعدی هم روستای ابیانه   

 

/ 34 نظر / 119 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طاهر

سلام وبلاگ جالبی داری و مطالبتان مفیده امیدوارم موفق باشی عزیز من لر ها را خیلی دوست دارم آخه دوستان خوبی توی بروجرد و خرم آباد دارم

طاهر

سلام وبلاگ جالبی دارین مطالبش هم مفیده امیدوارم موفق باشید

http://justforgod.persianblog.ir آپم

http://justforgod.persianblog.ir آپم

سجاد صادقي

سلام و درود.كاش خبر ميداديد كه به ابيانه تشريف مي آوريد تا از نزديك زيارتون ميكردم و به كلبه ي محقرمون دعوتتون ميكردم.

الهام

آبی ست در اندیشه ی باران دل دریا به دیار گنبدهای فیروزه ای خوش آمدید(اصفهان) [گل][دست]

رها

روح شاعر گرانقدرمان جناب سهراب قرين رحمت باد[گل]

نجلا

همه جور سفر با هر بهانه اي... خوشا به حالت اي شوريده...[رویا]

ستاره

غمگینــــم! آنقدر که در مجاورتِ دریا هـــم سراب می بینم! اگر نباشی، همیشه این َم…!